Zasady urządzania Kuchni

Błędy przy planowaniu kuchni

1. Nieodpowiednie zamontowanie baterii w zlewie znajdującym się przy oknie – jeśli bateria nie będzie znajdowała się dokładnie po środku okna to nie otworzymy go.

2. Kolizyjne ustawienia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy montuje się szuflady, kuchenkę, zmywarkę lub piekarnik w rogu. W ten sposób można zablokować sobie dostęp do szafek znajdujących się obok.

3. Usytuowanie lodówki obok kuchenki czy piekarnika oraz innych źródeł ciepła, np. w pobliżu grzejnika. Jest to nieekonomiczne, bowiem zwiększa się zużycie energii elektrycznej a pomieszczenie jest mało funkcjonalne.

4. Zbyt duża odległość zlewu od przyłączy. Może to spowodować niedrożność kanalizacyjną, gdyż spadek rur odpływowych będzie zbyt mały.

5. Nie umieszcza się płyty grzejnej przy zlewozmywaku. Grozi to nie tylko jej zalaniem, ale również wpływa negatywnie na wygodę i funkcjonalność w korzystaniu z kuchni. Planując te sprzęty blisko siebie należy zachować odstęp.

6. Zasłanianie wysokimi szafkami i sprzętami okien oraz zasłanianie obudowami kaloryferów. Wyziębienie kuchni, w której panuje przecież spora wilgoć może doprowadzić do rozwoju grzyba. Dostępne są w sklepach nowoczesne obudowy grzejników, dzięki którym wydzielają one ciepło.

7. Nieprzemyślane rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Elektryczna płyta grzejna potrzebuje przyłącza trójfazowego, tzw. siły. O tym też pamiętajcie, jeśli właśnie zamierzacie zakupić płytę grzejną. Ilość sprzętu AGD w kuchni (lodówka, zmywarka, piekarnik, mikrofala, czajnik, robot, ekspres do kawy) powoduje, że liczba potrzebnych gniazdek wzrasta. Podstawową zasadą jest: nie montować wszystkich tych urządzeń w jednym obwodzie elektrycznym.

8. Nie uwzględnienie indywidualnych potrzeb użytkowników kuchni:

– Osoby leworęczne powinny ustawić kuchenkę i zlewozmywak odwrotnie niż osoby praworęczne (praworęczni zlew mają po lewej stronie, a kuchenkę – po prawej).

– Wysokości blatów oraz szafek (dostosowane do wysokości użytkowników)

Dodatkowo:

kupując meble i sprzęty AGD zwracajcie uwagę na to, czy są one tej samej głębokości. Unikniecie wtedy sytuacji, gdy np. lodówka wystaje 5 cm poza cały ciąg.

 

6 kroków do właściwie urządzonej kuchni

Przede wszystkim musimy pamiętać, że kuchnia jest miejscem pracy, a jej urządzenie powinno tę pracę ułatwiać. Dlatego też rozważania nad kolorem ścian, szafek czy płytek zostawmy sobie na później. W pierwszej kolejności skupmy się na meritum: odpowiednim ustawieniu mebli i kolejności sprzętów AGD.

Główna zasada urządzania kuchni jest prosta:

1. Sprzęty kuchenne powinny być ustawione zgodnie z kolejnością czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków. Przypomnijmy sobie, co robimy, gdy przygotowujemy posiłki. Zwykle najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, następnie myjemy je lub obieramy i na końcu gotujemy, smażymy lub pieczemy. Spróbujmy, zatem, tak zaprojektować kuchnię, aby przypominała wygodna taśmę produkcyjną – tylko w przenośni oczywiście. Trzema głównymi punktami tej taśmy są lodówka, zlewozmywak i kuchenka i to ich ustawieniu poświęcimy najwięcej czasu.

2. Lodówka i szafki do przechowywania żywności
Najlepiej ustawić je jak najbliżej drzwi kuchennych. Istnieją co najmniej 2 bardzo rozsądne argumenty przemawiających za takim właśnie rozwiązaniem. Po pierwsze skracamy dystans, jaki musimy pokonać z torbami wypełnionymi zakupami, a tej sytuacji każdy metr ma znaczenie. Po drugie to właśnie do lodówki czy szafki z jedzeniem zaglądamy klika lub nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Nie zawsze jest to związane z samym przyrządzaniem posiłków. Gdy w trakcie ważnego meczu lub ulubionego serialu nagle nachodzi nas ochota na małą przekąskę, można po nią sięgnąć zaraz po wejściu do kuchni.

3. Blat pomocniczy
Pomiędzy lodówką i zlewozmywakiem warto umieścić blat pomocniczy – powinien mieć długość od 40 do 60 cm. Jest to miejsce, na którym położymy produkty przed włożeniem do lodówki, jak i na te produkty, które z niej wyjmiemy, by przygotować posiłek. Ilość blatów jest często niedoceniana w czasie projektowania kuchni, ale ich przydatność okazuje się wręcz nieoceniona w czasie jej użytkowania. Nie rezygnujmy zatem zbyt pochopnie z tych przestrzeni roboczych.

4. Zlewozmywak
Jak wiemy służy do wstępnej obróbki produktów: mycia, płukania. Warto, zatem, umieścić go w pobliżu lodówki. Jeśli nasza kuchnia będzie wyposażona w zmywarkę, wówczas być może wystarczy zlewozmywak jednokomorowy. Dla osób zmywających w sposób tradycyjny bardziej odpowiedni wydaje się większy zlewozmywak. Co ważne nie powinien stać bokiem do ściany, gdyż możemy przez przypadek ochlapać ścianę; ani tuż przy kuchence gazowej, ponieważ podczas zmywania możemy zalać palniki.

5. Główny blat
Powinien on mieć długość od 60 do 120 cm. Pamiętajmy: im dłuższy tym wygodniej się przy nim pracuje. Jest to główne miejsce przygotowywania posiłków. To tutaj kroimy lub obieramy produkty przed włożeniem ich do garnka, na patelnię lub do piekarnika. Warto przemyśleć również jego szerokość tak, aby swobodnie mieściła się na nim większa deska do krojenia czy miska a nie tylko mały talerzyk. Nad blatem roboczym warto umieścić gniazdka elektryczne. Przydadzą się do podłączenia robotów kuchennych, blenderów czy mikserów – nieodłącznych pomocników przy przygotowywaniu potraw.

5. Kuchenka
To miejsce smażenia, pieczenia i gotowania. Podobnie jak zlewozmywak, kuchenka nie powinna stać bokiem do ściany (ściana może się nagrzewać lub pochlapać np. tłuszczem); ani przy oknie, bowiem podmuch wiatru może zgasić płomień. W pobliżu kuchenki warto umiejscowić szafki do przechowywania garnków czy patelni tak, aby wszystkie potrzebne naczynia były w zasięgu ręki.

6. Blat końcowy
Za kuchenką warto umieścić blat końcowy o długości ok.40 cm, na którym nakładamy gotowe potrawy na talerze i przenosimy na stół. Posłuży również np. do ozdabiania potraw. W pobliżu blatu końcowego warto znaleźć miejsce na nakrycia stołowe: talerze, miski czy sztućce.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli na zaprojektowanie wygodnego i funkcjonalnego wnętrza, w którym przygotowywanie posiłków będzie łatwe i przyjemne. Oczywiście nie zawsze możliwe jest odwzorowanie zaproponowanego ustawienia np. ze względu na plan wnętrza lub usytuowanie pionu wodno-kanalizacyjnego. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od dokładnego rozkładu sprzętów i mebli kuchennych, w kuchni przede wszystkim powinniśmy czuć się swobodnie i wygodnie.